2023 m. kovo mėnesį 6a ir 6f klasių mokiniai dalyvavo trumpalaikiame projekte „Kunigaikšti Gediminai, mes tau dėkingi“. Projekto tikslas – skaitant B. Sruogos poemos „Giesmė apie Gediminą“ ištraukas prisiminti Vilniaus įkūrimo legendą, pabandyti pažvelgti į dabartinį Vilnių Didžiojo Kunigaikščio Gedimino akimis ir užfiksuoti, kaip miestas atrodo šiais laikais.
Literatūros pamokose skaitydami ir analizuodami B. Sruogos poemą „Giesmė apie Gediminą“ mokiniai prisiminė puikiai žinomą legendą apie Vilniaus įkūrimą: „Kitados Didysis Lietuvos Kunigaikštis Gediminas medžiojo Šventaragio slėnio šventose giriose. Pavargęs po visą dieną trukusios sėkmingos medžioklės Didysis Kunigaikštis ten pat ir apsinakvojo. Kietai užmigęs, sapne jis išvydo kalno viršūnėje stovintį didžiulį geležinį vilką, kurio viduje per visus aplinkinius laukus ir girias skardeno šimtas kitų vilkų. Pabudęs Kunigaikštis paprašė krivių krivaičio Lizdeikos atskleisti sapno paslaptį. O šis paaiškino esą, „Kas valdovui ir Lietuvos valstybei dievų lemta, tegu ir įvyksta: geležinis vilkas reiškiąs pilį ir miestą, kurį valdovas šioje vietoje įkursiąs. Tas miestas būsiąs lietuvių žemių sostinė, buveinė valdovų, kurių žygių šlovė skambėsianti po visą pasaulį.““
Poemoje didingai aprašomas Vilnius padėjo vaikams pajusti pasididžiavimą savo miestu, pažvelgti į jį kitomis akimis ir pasijusti jo dalimi.
Tarsi iš šalies pažvelgti į, atrodytų, įprastą miestą mokiniams padėjo užduotis parašyti laišką Verkeliui (karo vadui) Gedimino vardu. Laiške vaikai pabandė įsivaizduoti, kaip dabartinis Vilnius atrodytų žvelgiant į jį kunigaikščio Gedimino akimis. Kas jį džiugintų, o kas, galbūt, nuviltų.
Pamokų ciklą baigėme simboliškai padėkodami Didžiajam Kunigaikščiui Gediminui už pastatytą miestą ir parodydami, koks jis yra XXI amžiuje. Šiam tikslui įgyvendinti mokiniai fotografavo šiuolaikinį Vilnių, bandydami parodyti įvairius miesto aspektus – gamtą, šiuolaikinę ir ankstesnių laikų architektūrą, žmones, įžymias miesto vietas. Iš mokinių nuotraukų klasėje pasidarėme parodą, pavadintą „Kunigaikšti Gediminai, pažvelk, mes tau dėkingi“.
Paroda kasdien sulaukia mokinių dėmesio. Vaikai ne tik džiaugiasi savo darbais, bet ir atranda jiems dar nematytų Vilniaus vietų, kurias ateityje ketina aplankyti. Tikiu, kad šis projektas padėjo mokiniams suprasti legendos ir realybės sąsajas bei suvokti, kad net jiems toks įprastas miestas gali nustebinti dar nežinomais faktais, nematytomis vietomis ir dėmesio vertais objektais.
Lietuvių kalbos vyr. mokytoja Vilma Balčiūnienė